loading...

Jiří Hýsek

nájemný programátor

Jsem ostřílený programátor v Ruby on Rails, mám více než 13 let zkušeností v komerční sféře. Praxe mě naučila dbát na spolehlivost, udržovatelnost a použitelnost. Věřím, že nejlepší řešení je to nejjednodušší.

chcete zrealizovat Váš projekt?

 

Použití běžných gemů v RubyMotion

Rubymotion-gems

RubyMotion je skvělý framework pro Ruby programátory, kteří chtějí psát mobilní aplikace. Umožňuje využívat např. bundler a gemy, úplně stejně, jak jsem např. zvyklý z Ruby on Rails. Jenže gemy musí být psané speciálně pro RubyMotion. A komunita zatím není tak velká, takže těch gemů není zdaleka tolik (hledat se dají např. na http://motion-toolbox.com, což je obdoba http://ruby-toolbox.com).

Pokud ale gem nevyžaduje nějaké externí knihovny a nespolupracuje se systémem, je psaný v čistém Ruby, tak není důvod, aby nešel použít i v RubyMotion.

Takto jsem například potřeboval něco, co parsuje VCARD formát. Nic pro RubyMotion jsem nenašel a na cocoapods toho taky moc nebylo. Kdežto čistých ruby gemů bylo několik. Zkusil jsem přidat do Gemfile gem vcardigan, ale to samo od sebe nefunguje. Naštěstí existuje gem, který to elegantně řeší.

Jmenuje se motion-bundler. Jeho použití je snadné (převzato z dokumentace k motion- bundleru). Do Gemfile přidáte:

# RubyMotion aware gems
gem "motion-bundler"

# RubyMotion unaware gems
group :motion do
  gem "vcardigan"
end

A na konec Rakefile přidáte:

MotionBundler.setup

A je to.

Zpět na seznam článků